כולם רוצים להוליווד (2004)

מאת מרטין מק'דונה

"הצגה אנושית חמה... אילן תורן ביים ברגישות רבה... אלון פרידמן בתפקיד הראשי, דמות נוגעת ללב בכנותה... נטליה וויטולביץ-מנור וסבטלנה דמידובה בתפקידים מקסימים... שירי גדני מביאה לבמה אנרגיות מקסימות של נעורים... התפאורה יפיפיה."

מעריב

"קומדיה אנושית... גלריה פנורמית של דמויות נוגעות ללב ומצחיקות.... במה יפה.. תלבושות מצוינות... מרטין מק'דונה הוא אולי המחזאי האירי הפורה והחשוב ביותר בעשור האחרון... אלכס סנדרוביץ' מגלם בתנופה קומית וירטואוזית את דמותו המורכבת של ג'וני-בוא-הביתה... נלי גושבה גונבת את ההצגה. "

צבי גורן, הבמה

"כולם רוצים להוליווד היא פשוט הצגה מקסימה... דיאלוגים נוגעים ללב... תפאורה שמימית... תרגום מצוין... עבודה נהדרת!."

הזמן השלישי

על עולמם המופלא, המוזר והמצחיק מאוד, של אנשי האיים באירלנד...

לצאת מפה!

להצליח באמריקה!

לנסוע להוליווד!

להיות שחקן קולנוע!

 

המחזה "כולם רוצים להוליווד" עוסק ברצון להגשים חלום ולהופיע בסרט הוליוודי.

 

במרכזו עומד בילי הנכה ,שגר באי קטן באירלנד וחולם להשתתף בסרט הוליוודי, כדי לשנות את חייו. בילי יעשה הכל ויגיד הכל, כדי לצאת מ"אינישמאן"-אי קטן - ולהגשים את החלום שלו. בשביל בילי הגשמת החלום היא הבריחה מהצער, הסבל, הכאב והלגלוג, שהיו מנת חלקו בחייו הקצרים,ומן המסתורין המלווה את היעלמות הוריו וגידולו בידי שתי דודות מטורפות. דודה אחת שלו מדברת לאבנים, הילדה שהוא אוהב מעדיפה לשבור ביצים על אנשים, החבר הטוב שלו מתעניין יותר בממתקים אמריקאים, שכן שלו  מנסה להטביע את אימא שלו בבקבוק וויסקי...

בילי חייב לברוח. ולהפוך את החלום למציאות.

 

בילי הוא כל אחד מאיתנו היודע שבמקום אחר הוא יוכל לנשום ללא הכאב המכביד על הלב. לחיות שם בלי המגבלות והקשיים הממסמרים את חייו כאן ועכשיו. פשוט לחיות. 

 

בדרכו המיוחדת חושף בפנינו מרטין מק'דונה את עולמם המופלא, המוזר והמצחיק מאוד, של אנשי האיים באירלנד.כאחד המחזאים הבריטים, הצעירים, המוכרים והמצליחים ביותר באנגליה ובארה"ב בשנים האחרונות, כתב מרטין מק'דונה את 'כולם רוצים להוליווד?' - קומדיה שחורה, שאפשר למצוא בה הומור מטורף, אווירה משוגעת, דמויות משונות, עלילה מפתיעה, וחום אנושי מחבק ואמתי בכמויות גדולות.

 

שלושת איי אראן (אינישמור, אינישמאן, אינישייר), מציינים את הנקודה המערבית ביותר של אירופה. החיים על אינישמאן (כ250- תושבים) קשים ופרימיטיבים למדי, נשלטים על ידי המים הסוערים המקיפים אותו. אינישמאן, האי בו מתרחשת עלילת המחזה, הוא האי הבינוני בגודלו (Inis Meain, האי האמצעי, 3.5 מייל קוטרו). חקלאות דלה, חשמל הגיע לאי רק ב -1975, השפה המדוברת היא גאלית, ואפשר למצוא שם הרבה כבשים וסוודרים בעבודת יד הנסרגים מהצמר שלהם ומפורסמים בכל רחבי העולם.

 

במשך תקופה ארוכה היו איי אראן סמל לחיים האיריים האמיתיים, העתיקים. היה לאיים כוח משיכה 'רומנטי' מיתולוגי, שהתחזק בעקבות יצירותיהם של ייטס וסינג', והתרחב לאחר שצולמה שם הדרמה הדוקומנטרית 'האיש מאראן' (1934), שזכתה להכרה בינלאומית. הסרט נעשה על ידי הבמאי האמריקאי הנודע רוברט פלאהרטי, שנחשב מאבות הסרט הדוקומנטרי. 'האיש מאראן'  היה עבור תושבי האיים מקור לאגדות לא מעטות הנוגעות לדרך הפקתו. הסרט היה נאמן לאנשים ולמקום, כשהציג את יכולת ההישרדות שלהם, כוחם ונחישותם. קשים חייו של 'האיש מאראן'.

המחזה 'כולם רוצים להוליווד' פוגש את האנשים האלה. באותה תקופה ברור היה לחלוטין למה עיניהם היו נשואות הרחק משם, להוליווד הרחוקה. באמת רחוקה. 

 

אילן תורן על ההצגה:

"הדמויות במחזהו של מרטין מק'דונה או שעדיין לא התבגרו, כיון שהן פשוט ילדים, או שלא התבגרו למרות גילן והן עדיין בעידן התמימות. לכן חלומותיהן תמימים וכך גם מעשיהן - טובים או רעים - ספוגים תום ילדות. אנחנו נמצאים באי קטן הממוקם בסוף העולם, בו הטוב והנדיבות נמצאים על ציר אחד שקוטבו השני יכול להיות רשעות ואכזריות. אותה דמות יכולה להיות פעם בקוטב אחד ופעם בשני, כמו גם בכל מקום אפשרי על הציר הזה המחבר אותם.

העבודה בתיאטרון "גשר" עם להקה מעורבת - צברים ועולים - מחזירה אותי לעידן של תמימות וחלום. שוב יכולתי לפגוש את עצמי בראשית דרכי בתיאטרון, כאשר שום דבר אינו מובן מאליו, ותרבות התיאטרון, מתוקף המפגש המשולש - רוסי, אירי וישראלי - כמו נוצרת מחדש. אני עובד עם שחקנים בגילים שונים, ממוצא שונה, בשפות שונות, אבל כולם כאלה שעדיין מרגישים, שהתיאטרון הוא בית ראוי לחלומות".

 

הצגה ראשונה - 19.10.2004

יוצרים

שחקנים

הצגות נוספות שאולי יעניינו אותך

הדיבוק

הדיבוק

אחת הקלאסיקות החשובות של המחזאות היהודית בת זמננו בעיבוד מודרני ופרשנות מחודשת
הצגה קרובה - 15.7
לפרטים ורכישה
השחף

השחף

"כמה רגשנות! וכמה אהבה..."
הצגה קרובה - 5.9
לפרטים ורכישה
התנצלויות פומביות

התנצלויות פומביות

הצגה חדשה של סטודיו גשר!
הצגה קרובה - 18.9
לפרטים ורכישה
חומות של תקווה

חומות של תקווה

לראשונה על הבמה בישראל
הצגה קרובה - 4.9
לפרטים ורכישה
במנהרה

במנהרה

מאת רועי חן
לפרטים ורכישה
אלף שמשות זוהרות

אלף שמשות זוהרות

על פי רב-המכר מאת חאלד חוסייני
הצגה קרובה - 29.8
לפרטים ורכישה