פסטיבל פרינג' גשר

פסטיבל פרינג' גשר

פסטיבל פרינג' גשר

 בחודש הבא נביא אל קדמת הבמה את בתי הספר למשחק כשנקיים לראשונה את פסטיבל פרינג' גשר, במסגרתו יוצגו חמש הפקות איכות של מיטב בתי הספר למשחק. בין ההצגות יהיו שתי הפקות: "שונאים. סיפור אהבה" ו"יאקיש ופופצ'ה", שעלו בעבר בתיאטרון גשר, ויוצגו בעיבוד זהה לחלוטין לזה שעשו בזמנו רועי חן ("שונאים. סיפור אהבה") ויבגני אריה ("יאקיש ופופצ'ה").  ההחלטה לקיים את הפסטיבל מבטאת את רצון התיאטרון להביא אל מרכז הבמה את דור העתיד בתיאטרון, ואת התפיסות הנועזות המתקיימות בתוך בתי הספר למשחק, ונשארות לרוב בעיקר בין כתליו.  

 

לדברי מנכ"לית התיאטרון, לנה קריינדלין, "החלטנו לקיים לראשונה פסטיבל מיוחד שכולו הצגות שהעלו בשנה האחרונה בתי הספר הטובים ביותר למשחק. זו הזדמנות לחשוף לקהל הרחב שכמעט ואינו נחשף לכשרונות הצומחים בבתי הספר, ולראות אותם רגע לפני שהם עולים על הבמה המקצועית. אנחנו מתכוונים לקיים את הפסטיבל הזה אחת לשנה, ומקווים כי בשנה הבאה יצטרפו אליו בתי ספר נוספים".

 

הפסטיבל יתקיים מה-12 בספטמבר וישתתפו בו הסטודיו למשחק של ניסן נתיב, הסטודיו לאומנויות התיאטרון של יורם לוינשטיין, בית צבי ובית ספר גודמן בבאר שבע. ההצגות יעלו בין ה-12 ל-20 בספטמבר בהאנגר גשר בשעה 21:00.

 

את הפסטיבל תפתח ב-12 בספטמבר ההצגה "ארץ פוק", מחזה מקורי שכתב אריאל ברונז בבימויה של מרינה בלטוב בביצוע תלמידי הסטודיו למשחק של ניסן נתיב בתל אביב. ההצגה מספרת על ארץ פוק, המקום בו כולנו נולדנו, ואליו איש מאיתנו אינו רוצה לחזור: בית החולים. בן ואבא צועדים בשולי הכביש המהיר בדרכם אל ארץ פוק, לבקר את אימא. כשיגיעו אל ארץ פוק, ייחשף הבן לכל הנפשות החולות ומוכות הגורל החיות שם.

 

הסטודיו למשחק של ניסן נתיב בירושלים יעלה ב-13 בספטמבר את ההצגה "יאקיש ופופצ'ה" של חנוך לוין בבימויו של ליאור שגיא. קומדיה עגומה על פּוּפְּצֶ'ה חְרוּפְּצֶ'ה, כלה "בלי צורה", ויָאקִישׁ הוּשְׁפִּישׁ, חתן "בלי יכולת". הצגה עלתה בתיאטרון גשר בשנת 2007 בבימויו של יבגני אריה, והיא תוצג כמחווה לאותה הצגה, בעיבוד זהה לזו המקורית.

 

ב-14 בספטמבר יציג בית הספר "גודמן" את "שונאים. סיפור אהבה" על פי ספרו של יצחק בשביס זינגר בבימויה של איה קפלן. ההצגה תוצג בעיבוד שעשה רועי חן לתיאטרון גשר בשנת 2010 בבימויו של יבגני אריה. ההצגה מספרת על הרמן ברודר, ניצול שואה שאיבד את משפחתו והיגר לניו יורק מתנהל בין שלוש נשים: אשתו החדשה יאדוויגה, איכרה פולניה שהצילה את חייו בזמן המלחמה, המאהבת שלו, מאשה, ניצולת שואה יפהפייה ומתוסבכת שרוצה אותו לעצמה, ואשתו הראשונה תמרה שחוזרת במפתיע לחייו.

 

ב-16 וב-17 בספטמבר תעלה ההצגה "המחברת הגדולה", שכתבה עינת ברנובסקי על פי ספרה של אגוטה כריסטוף וביים עירד רובינשטיין, בביצוע הסטודיו לאמנויות התיאטרון של יורם לוינשטיין.  ההצגה מתרחשת בימי מלחמת העולם השנייה ומספרת על שני תאומים הנשלחים לגור עם סבתם שמעולם לא פגשו בעיר שדה קטנה. מפגשיהם עם אנשי העיירה המנצלים אותם להגשמת מאווייהם הופכת אותם למכונות הישרדות משוכללות ללא כל שריד לרגש אנושי.

 

את הפסטיבל תנעל ב-19 וב-20 בספטמבר ההצגה "תפילה" של בית צבי שכתב גרגורי גורין בנוסח עברי של רבקה משולח. ההצגה מבוססת על "טוביה החולב" של שלום עליכם, ומספרת על יהודי עני, אביהן של חמש בנות, המנסה לקיים את משפחתו עפ"י מצוות הדת והמסורת. האב מתקשה להתמודד עם רצונותיהן המנוגדים של בנותיו הבוגרות, שבחירתן בחתנים אינה לשביעות רצונו. בנוסף לצרות מבית, נוחת על המשפחה צו הגירוש, הפוקד על כל יהודי העיירה לעזוב את ביתם בו נולדו וחיו.

 

להצגות נוספות לחצו כאן