אירווינג ברלין

אירווינג ברלין

אירווינג ברלין (באנגלית: Irving Berlin; ‏ 11 במאי 1888 - 22 בספטמבר 1989), פזמונאי ומלחין יהודי אמריקאי, יליד האימפריה הרוסית, כותב פורה שרבים מהשירים שכתב והלחין למחזות זמר הפכו לנכסי צאן ברזל של התרבות הפופולרית האמריקאית. 

ברלין נולד, לפי מקורות אחדים בשטח בלארוס של היום בעיר מוגילב או אולי בעיר טיומן שבמזרח רוסיה, בשם ישראל איזדור ביילין, אחד משמונה ילדיו של שוחט (לפי מקורות אחרים - חזן). ב-1893 היגרה המשפחה לארצות הברית והשתקעה בניו יורק. כאשר ברלין היה בן שמונה, מת אביו והוא נאלץ לצאת לעבוד לפרנסת המשפחה. בין השאר עבד כמוכר עיתונים וכמלצר מזמר.

הלהיט הגדול הראשון שלו היה השיר Alexander's Ragtime Band, שנכתב ב-1911 וזכה מאז לביצועים רבים, כולל אלו של לואי ארמסטרונג, בינג קרוסבי וריי צ'ארלס. היה זה הראשון בשרשרת ארוכה של להיטים.
ב-1917, התגייס ברלין לצבא ארצות הברית במהלך מלחמת העולם הראשונה, והופיע במחזמר " Yip Yip Yaphank" אשר הוצג בבסיס "Camp Upton" בניו יורק.

בין שיריו הנודעים האחרים ניתן למנות את: God Bless America הפטריוטי, שהיה למעין המנון שני בארצות הברית, את Anything You Can Do (I Can Do Better)There's No Business Like Show Business ואת White Christmas, שבביצועו של קרוסבי נמכר בלמעלה מ-100 מיליון עותקים וזכה בפרס האוסקר. את כל אלה ורבים אחרים כתב והלחין מבלי שידע לקרוא או לכתוב תווים. גם בקולנועשלח את ידו והלחין עשרות פסי-קול. שירו Blue Skies הושר על ידי אל ג'ולסון בסרט המדבר הראשון, זמר הג'אז.

שירו הידוע Cheek to Cheek תורגם לעברית תחת השם "עדן", על ידי עלי מוהר ובוצע על ידי גידי גוב. שירו "Puttin' on the Ritz" תורגם בידי אבי קורן כ"לך לשפת הים". את השיר בתרגום זה ביצעה להקת הכל עובר חביבי.

ברלין היה נשוי פעמיים, בראשונה לדורותי גץ ב-1912, שנפטרה מטיפוס הבטן 5 חודשים לאחר נישואיהם, ובשנית לאלין מקיי ב-1926, בתו של תעשיין אמיד. מנישואיו השניים נולדו לו שלוש בנות ובן, שנפטר בינקותו.

ב-1954 הוענקה לו מדליית הזהב של הקונגרס וב-1977 העניק לו הנשיא ג'רלד פורד את מדליית החירות הנשיאותית, שני עיטורי הכבוד הגבוהים ביותר בארצות הברית.

ברלין נפטר מהתקף לב בניו יורק, בגיל 101.

לרכישת כרטיס לחצו כאן