יבגני אריה זוכה פרס א.מ.ת לשנת 2017

יבגני אריה זוכה פרס א.מ.ת לשנת 2017

יבגני אריה זוכה פרס א.מ.ת לשנת 2017

יבגני אריה זוכה פרס א.מ.ת לשנת 2017

יבגני אריה זוכה פרס א.מ.ת לשנת 2017 בקטגוריית תרבות ואמנות בתחום הבימוי ומשחק בתיאטרון

 

יבגני אריה, ממייסדי תיאטרון גשר, הבמאי הראשי והמנהל האומנותי של התיאטרון הוא הזוכה השנה בפרס א.מ.ת לשנת 2017 בקטגוריית תרבות ואומנות בתחום בימוי ומשחק בתיאטרון.  

 

יבגני נולד במוסקבה ולמד באקדמיה לתיאטרון מוסיקה וקולנוע בלינגרד, לאחר מכן עבד בתיאטרון ע"ש מאיאקובסקי במוסקבה, בתיאטרון ע"ש ירמולובה, תיאטרון מאלי ואף לימד משחק ובימוי בגיטיס –האקדמיה הרוסית לאמנויות התיאטרון.

 

בשנת 1991 עלה יבגני לישראל וייסד את תיאטרון גשר כשמטרתו היא לבנות גשר בין התרבות הישראלית החדשה אליה הגיע לתרבות הרוסית ממנה למד ובה צמח והתחנך. ההצגה הראשונה שהעלה יבגני בישראל הייתה "רוזנקרנץ וגילדנשטרן מתים" והיא זכתה להצלחה רבה והציבה את תיאטרון "גשר" בקדמת התיאטרון הישראלי.

 

כחלק מהשפה החדשה אותה יצר והקשר בין החדש לישן, בין זהות ישראלית ליהודית גלותית אותו ביקש לחזק, עיבד ספרות עברית ויהודית למחזות בתיאטרון וביים במסגרת התיאטרון. כמנהל אמנותי שומר אריה בקפדנות על בחירת רפרטואר של מחזות מורכבים, ללא פשרות.

 

מנימוקי וועדת השופטים לבחירתו של יבגני אריה כזוכה הפרס:

"יבגני הינו במאי ואיש הגות, אמן תיאטרון, מהמקוריים והחשובים שקמו לתיאטרון הישראלי, ואחד מבמאי התיאטרון הישראלי המוערכים בעולם. הוא ביים אינספור הצגות ברפרטואר עשיר ומגוון: מצ'כוב, טולסטוי, מולייר, ברכט ועד חנוך לווין, יהושע סובול, מאיר שלו, ואחרים.

 

לפני 27 שנה, במוסקבה, כינס יבגני אריה סביבו קבוצה של שחקנים, תלמידים מתלמידיו באקדמיה, ושכנע אותם בכוח אישיותו וכישרונו, לעלות ארצה ולהקים כאן תיאטרון ישראלי. החזון שלו היה להקים תיאטרון רפרטוארי מצטיין, אשר יבנה גשר בין תרבות העולים מרוסיה, לבין התרבות הישראלית.

 

החלום הפך למציאות ואף יותר מכך. המטרה, לפנות אל הקהל הישראלי  ולהביא את המסורת הרוסית המפוארת של אמנות התיאטרון, התרחבה. יבגני אריה נפתח ליצירה יהודית וישראלית מקורית, ובמהלך השנים מצא את השפה התיאטרונית שלו כאן, בישראל.

 

יבגני אריה הפליא לעשות בעיבוד ספרות יהודית וישראלית לבמה. כך "כפר" של יהושע סובול, "אוכלים" של יעקב שבתאי, "מומיק" של דוד גרוסמן, "אדם בן כלב" של יורם קניוק, "ספר דוד המלך" של רועי חן על פי שטפן היים, ועוד רבים אחרים.

 

מפעל חייו של יבגני אריה "תיאטרון גשר", תיאטרון שהוא בצלמו ובדמותו של מייסדו ובמאי הבית שלו, הינו תיאטרון רפרטוארי שמקפיד על איכות ומקצועיות. תיאטרון דו לשוני, אשר מעמיד אמות מידה גבוהות לאנשי התיאטרון ולתיאטראות האחרים בארץ. תיאטרון גשר מוזמן להופיע בפסטיבלים נחשבים בעולם, והוא נהנה ממעמד מכובד מאד בתרבות התיאטרון העולמית"  

 

תיאטרון "גשר" בהנהגתו ותחת חזונו של יבגני אריה, הכניס לשורותיו, במיוחד בשנים האחרונות, לצד שחקנים ותיקים ממוצא רוסי, עשרות יוצרים ושחקנים שנולדו בישראל. אלה ממלאים את שורותיו בימים אלו. מחזאים ובמאים צעירים מקבלים הזדמנות לכתוב ולביים תחת ידו ועינו הפתוחה, המקצועית והמנחה של יבגני אריה.

 

יבגני אריה, איש אוהב תיאטרון ותיאטרליות, אשר לו שיטת עבודה ייחודית עמה הוא עובד עם שחקניו. בהיותו אמן במה בנשמתו הוא מפליא במלאכת מימוש הפנטזיה של עולם הבדיון, ומעניק חוויה תיאטרלית בלתי נשכחת בכל פעם שהוא מעלה לבמה הצגה מעשה ידיו.

 

על היותו איש תיאטרון  מעורר השראה,  על כישרונו האמנותי המצוין, על יכולת המנהיגות שלו בתחום התיאטרון, על היותו איש חזון ומעשה, ועל תרומתו לסצנת הבמה הישראלית עם מפעל חייו "תיאטרון גשר", על כל אלה ועוד בחרנו להעניק לו את פרס "א.מ.ת"  באמנות הבמה לשנת 2017".

 

פרס א.מ.ת מוענק מידי שנה על הצטיינות והישגים אקדמאיים או מקצועיים בעלי השפעה מרחיקת לכת ותרומה מיוחדת לחברה.