הרפרטואר שלנו לעונה הבאה

הרפרטואר שלנו לעונה הבאה

הרפרטואר שלנו לעונה הבאה

הרפרטואר שלנו לעונה הבאה

תיאטרון גשר הציג הבוקר את הרפרטואר שלו לעונת 2014/2015. במסיבת עיתונאים שקיים הבוקר התיאטרון, בה השתתפו המנהל האמנותי יבגני אריה, המנכ"לית לנה קריינדלין, יו"ר גשר, עו"ד אלי זהר, ודרמטורג התיאטרון רועי חן, סיפרו הארבעה על ההצגות שיעלה התיאטרון במהלך העונה הבאה.

התיאטרון יעלה במהלך העונה הבאה שורה של קלאסיקות, חלקן מוכרות ואחרות עולות לראשונה על הבמה הישראלית, כשלבמאי ולמנהל האמנותי, יבגני אריה, יצטרפו השנה גם מנכ"לית התיאטרון, והבמאית לנה קריינדלין, השחקנית נטשה מנור (שביימה בשנה שעברה את "וואסה") ומעצב התפאורה, שזו עבודת הבימוי הראשונה שלו, מיכאל קרמנקו.

ההצגה שתפתח את העונה הבאה היא "הנפש הטובה מסצ'ואן" של ברטולט ברכט שיביים יבגני אריה. מי שתגלם תפקיד ראשי בהצגה היא נטע שפיגלמן, ולצדה ישחקו יחזקאל לזרוב, שיחזור לבמת גשר אחרי מספר שנים ששיחק בקאמרי, ואלון פרידמן. ההצגה מספרת על האלים היורדים לאדמה כדי לחפש נפש טובה אחת, צדיקה אחת בסצ'ואן, שתוכיח שקיימת תקווה לעולם האכזרי. שן טה, פרוצה תמימה, היא היחידה המוכנה להלין את האלים. הם גומלים לה וממשיכים לבחון את טוב לבה. שן טה כורעת תחת הציפיה ממנה, החברה הנצלנית סביבה, ותחת סיפור אהבה עגום עם טייס מובטל ומתחפשת לגבר בשם שוי טה, אותו היא מציגה כבן-דודהּ. ההצגה הראשונה תעלה ב-30 באוקטובר 2014

בראשית 2015 תעלה בגשר "אותלו", מהקלאסיקות הגדולות ביותר בכל הזמנים בבימויה של לנה קריינדלין, שתחזור לביים לראשונה מזה שבע שנים. את אותלו יגלם מיקי ליאון, ולצדו ישחקו סשה דמידוב ובר שדה. המחזה שכתב ויליאם שקספיר בתרגומו של דורי פרנס, מספר על אותלו, מצביא מהולל, שלוקח לאישה את דסדמונה הונציאנית, על אפו ועל חמתו של אביה. יחד נוסע הזוג הטרי לקפריסין, שם אמור לפקד אותלו על קרב נגד הטורקים. יאגו, שלישו, משכנע את אותלו שדסדמונה בוגדת בו עם קאסיו, סגן צעיר, וזרע הקנאה צומח ומלבלב ונושא עמו קטל וחורבן. ההצגה הראשונה תעלה ב-14 בינואר 2015.

במאי 2015 יעלה בתיאטרון גשר "דון קיחוטה", מחזה מקורי של רועי חן על פי הרומן של מיגל דה סרוואנטס, אודות דון קיחוטה וחברו סנצ'ו פנסה. המחזה המקורי מעלה שאלות נוקבות, כגון מיהו המטורף האמיתי: זה שנלחם בטחנות רוח כבענקים, זה שמאוהב בנסיכה שמתגלה כאיכרה, זה שמבקש למשול באי שנמצא באמצע היבשה, החלמן, הבדאי, הפטפטן – או כל היתר? את התפקיד הראשי של דון קיחוטה יגלם סשה דמידוב. ההצגה הראשונה תעלה ב-4 ביוני 2015

יבגני אריה יביים גם את "מלחמת היהודים", מחזה מקורי שכתב רועי חן על פי ספרו של לאון פויכטוונגר. דרמה היסטורית גדולה מהחיים על זהות, זהות כפולה ואיבוד זהות, על יהודים, כמעט יהודים, יהודים שונאי-יהודים ואחרים ועל חורבן ומרד. במרכז ההצגה יוסף בן מתיתיהו או בשמו היווני טיטוס פלאוויוס יוספוס שהיה בעת ובעונה אחת שני אנשים. האחד לחם לצד היהודים ברומאים, והשני היה מקורב לקיסר הרומאי וצפה יחד איתו בבית המקדש עולה בלהבות. ההצגה תעלה באוקטובר 2015.

נטשה מנור תביים בשנת 2015 את "רוקדים בלונאסה" של בריאן פריל המתרחשת באירלנד ומספרת על בן למשפחה מרובת נשים של אם וארבע אחיות שמעולם לא נישאו על רקע החיים מלאי התשוקה מצד אחד והייאוש מצד שני באירלנד. ההצגה תעלה ב-19 בפברואר 2015.

במסגרת האנגר גשר, הבמה הניסיונית של תיאטרון גשר, תעלה "שגרה" של האחים פרסיניאקוב בתרגומה של אנה שוליק שיביים מיכאל קרמנקו, תפאורן הבית של התיאטרון. ההצגה מתארת תמונות של חיים אורבניים: שתי זקנות על ספסל שוקלות להרעיל קרוב משפחה, בחור ובחורה במשחק תפקידים שיוצא משליטה, נוסע שעוכב בשדה התעופה עקב פצצה ועוד. החוט המקשר הוא החיפוש הנואש אחר חמלה בעולם ציני. ההצגה תעלה לראשונה ב-4 בספטמבר 2014.

בנוסף להצגות התיאטרון ימשיך גשר במסורת פסטיבל מסכת הזהב המתקיים בימים אלה ממש, ובמסגרתו הוא מעלה את ההצגות המצליחות ביותר העולות על בימת מוסקבה: "יבגני אונייגין" של תיאטרון וכטנגוב, "ללא שם" של תיאטרון וולקוב, ו"זאבים וכבשים" של תיאטרון פומנקו.   

בשלושה חודשי החורף יעלו בגשר ארבע הצגות במסגרת פסטיבל "אגדת חורף", שיוקדשו למחזאי ויליאם שייקספיר, במסגרתו יעלו על במות גשר הפקות רוסיות של ההצגות "המלט" של תיאטרון האומות הרוסי (שתעלה בחודש דצמבר), ו"קומדיה של טעויות" (שתעלה בחודש פברואר),  וכן "רומיאו ויוליה", מחזמר שעלה לפני כמה שנים בצרפת, ויעלה השנה בעברית בהפקה של צוות צרפתי. לצד ההפקות האלה יעלה כאמור גם "אותלו" בבימויה של לנה קריינדלין.

התיאטרון צפוי להמשיך במסעותיו לפסטיבלים בחו"ל עם מיטב הרפרטואר שלו, ולהציגו בעברית. בחודש ספטמבר יצא תיאטרון גשר למוסקבה עם "הדיבוק", ובהמשך יצא עם "אנטי" לגרוזיה, "עם "כפר ו"דון ז'ואן" לסין ועם "הדיבוק" לברלין ולמלבורן.

לדברי לנה קריינדלין, מנכ"לית תיאטרון גשר, "השנה האחרונה הייתה אחת השנים החשובות בתולדות התיאטרון. לאחר שנים רבות של ציפייה העלינו השנה את "הדיבוק", ועל כך מגיעות מרב הברכות לבמאי והמנהל האמנותי, יבגני אריה, למחזאי רועי חן ולצוות השחקנים שהוכיחו יכולות יוצאות דופן בכל קנה מידה. מעבר לכך העלינו לראשונה הצגת ילדים בגשר, "מסעות אודיסאוס". ההזדמנות לפגוש ילדים צעירים הכמהים לתיאטרון איכותי הייתה מרגשת מאוד עבורנו, ואנחנו שואפים להתחיל במסורת של הצגת ילדים. עוד פרויקט מיוחד במינו שתיאטרון גשר הרשה לעצמו וזכה להדים רבים היא "נופל מחוץ לזמן" שביים יחזקאל לזרוב על פי ספרו של דוד גרוסמן. צריך היה הרבה אומץ לעבד את הספר הזה, ועוד יותר מכך, להציג אותו בדרך שבה הצגנו אותו. אני מאוד שמחה שבמאים שגדלו בישראל, הצטרפו לשורת בימאי גשר, ואנחנו מקווים שימשיכו לייצר על במת גשר גם בשנים הקרובות".  

על השנה הקרובה אמרה קריינדלין כי "אנחנו ממשיכים במסורת של העלאת קלאסיקות מהעבר בלבוש חדש, לצד עיבוד של מחזות שונים שלא קיבלו עד היום מקום בולט בנוף התיאטרון הישראלי".