אז מה נציג בשנת 2014?

אז מה נציג בשנת 2014?

אז מה נציג בשנת 2014?

אז מה נציג בשנת 2014?

תיאטרון גשר הציג אתמול, 24.12.2013 את הרפרטואר שלו לשנת 2014. במסיבת עיתונאים שקיים הבוקר התיאטרון, בה השתתפו המנהל האמנותי יבגני אריה, המנכ"לית לנה קריינדלין, יושב הראש עו"ד אלי זהר, ודרמטורג התיאטרון רועי חן, סיפרו הארבעה על ההצגות שיעלה התיאטרון במהלך השנה. שלושה יוצרים מתוך התיאטרון הציעו 3 פרויקטים ייחודיים שאותם גם יביימו: לנה קריינדלין מנכ"לית התיאטרון, מיכאל קרמנקו מעצב התפאורה, והבמאי יחזקאל לזרוב שבעשר השנים האחרונות עבד עם יבגני אריה ככוריאוגרף. כמו כן, תביים השנה בתיאטרון גם הבמאית שיר גולדברג, והשחקן חיים טופול יחזור לשחק בתיאטרון לאחר 12 שנה.

לקריאת הסיקור באתר הארץ לחצו כאן >>

לקריאת הסיקור באתר כלכליסט לחצו כאן >>

לקריאת הסיקור באתר עכבר העיר לחצו כאן >>

לקריאת הסיקור באתר גלי צה"ל לחצו כאן >>

 התיאטרון יפתח את שנת 2014 עם ההצגה "הדיבוק", מחזה מקורי שכתב רועי חן בהשראת מחזהו הקלאסי של ש.אנסקי ובבימויו של יבגני אריה. על במת גשר יקבל המיתוס הקלאסי עיבוד מקורי ומודרני המתמודד עם השאלה האם מדובר בסיפור אהבה בין אישה חיה לגבר מת, או שמא מדובר בסיפור על אישה בחברה מדכאת הנאלצת לדבר בקול של גבר כדי שישמעו את קולה? בהצגה משחקים בתפקידים הראשיים אפרת בן צור, סשה דמידוב ודורון תבורי המגלם לראשונה תפקיד מרכזי בגשר. המחזה יעלה על במת גשר ב-13 בינואר 2014.

 

במהלך 2014, צפוי יבגני אריה לביים גם את הדרמה האמריקאית "על עכברים ואנשים" העוסקת בימי השפל הנוראים של ארה"ב בשנות השלושים.

 

תיאטרון גשר יציג לראשונה על במתו גם הצגת ילדים. דרמטורג התיאטרון רועי חן יצר עיבוד מקורי ומשעשע ל"מסעות אודיסאוס" של הומרוס המיועד לכל המשפחה. ההצגה מספרת על מיתוס עתיק מהמאה השמינית לפני הספירה הנוגע ביחסי אנוש, חלומות ושאלות קיומיות, אך יש בו גם סיפור משפחתי פשוט שנוגע לכולנו, אודות אבא המנסה לשוב הביתה, ואמא ובן שמחכים לו. את ההצגה תביים הבמאית שיר גולדברג שזכתה לשבחים על עבודותיה הקודמות, ואת המוסיקה יכתוב היוצר והזמר דניאל סולומון.  

 

התיאטרון יעלה השנה שני פרויקטים מסקרנים וחדשניים. הראשון,  "XX", יפגיש על במה אחת את הדמויות הנשיות של ברכט, פושקין, שלום עליכם, חנוך לוין ועוד, החל בגיבורות עתיקות כליזיסטרטה, דרך דסדמונה, ועד מריה סטיוארט וגיבורות ישראליות מודרניות. הפרויקט ייעשה בשיתוף פעולה עם שורה של מעצבי אופנה ישראלים בולטים, כל אחד מהם יעצב את דמותה של האישה כפי שהשתקפה בתקופה תרבותית אחרת. זו תהיה הפקה שתשלב אומנויות שונות: תיאטרון, אופנה ווידאו ארט. את הפרויקט הגתה לנה קריינדלין, מנכ"לית התיאטרון, שגם תביים אותו, לראשונה מאז ההצגה הבן הבכור, אותה ביימה עוד לפני כניסתה לתפקיד מנכ"ל. בהצגה "XX" ישתתפו כל שחקניות תיאטרון גשר.

 

פרויקט נוסף המחבר בין עולם הכדורגל לעולם התיאטרון הוא "היידה!" של מיכאל קרמנקו, מעצב הבית של התיאטרון, שלראשונה יעבור לכס הבמאי. "היידה!" הוא  פרויקט תיעודי על מועדון הכדורגל המיתולוגי "מכבי יפו", המתבסס על קטעי ארכיון נדירים, מסמכים תיעודיים, קטעי מקור וזיכרונות של אנשים מכל קצוות החברה הישראלית. זוהי מחווה לכל האנשים שעיצבו את פניה של יפו ושל ישראל של ימינו.

 

במאי נוסף שיביים השנה על במת גשר הוא יחזקאל לזרוב, שצפוי לביים הצגה שתתבסס על יצירה ספרותית ישראלית. לקראת העונה הבאה עובדים בימים אלה יבגני אריה ורועי חן על עיבוד חדש למחזה "דון קיחוטה" שיפתח את שנת 2015.

 

גשר בינלאומי

תיאטרון גשר יארח גם השנה פסטיבלים בינלאומיים שבהם יוצגו אוצרותיה של התרבות הרוסית. בחודש יוני יציג התיאטרון את מיטב הצגות התיאטרון משלושה תיאטרונים בולטים ברוסיה ביניהן "יבגני אונייגין" של אלכסנדר פושקין, "ללא שם" של אנטון צ'כוב ו"זאבים וכבשים" של אלכסנדר אוסטרובסקי. בחודש נובמבר 2014 יתקיים פסטיבל הסרטים הרוסי שזכה להצלחה רבה גם השנה. 

 

פסטיבלים בחו"ל

תיאטרון גשר שזכה להצלחה רבה בפסטיבלים בכל רחבי העולם, הוזמן גם השנה להתארח עם הצגותיו בפסטיבלים בילנאומים. התיאטרון צפוי להשתתף גם השנה בפסטיבלים בביג'ין שבסין, בטבליסי שבגרוזיה, באומסק שבסיביר ובמוסקבה שברוסיה, ויופיע עם ההצגות "כפר", הדיבוק", "יונה ונער" ו"יאקיש ופופצ'ה.

 

על השנה שחלפה אמרה מנכ"לית תיאטרון גשר, לנה קריינדלין, כי "במרכז השנה שחלפה עמדו שלושה הישגים מרכזיים: "אנטי", "פיניטה לה קומדיה" ו"כפר". הישג נוסף שלנו היה ההצגה "וואסה" שהוצגה לאורך השנה ברוסית, הצגה שיזמה נטשה מנור, ממייסדות גשר ומתלמידותיו של יבגני אריה, שגם ביימה אותה וגם גילמה בה את התפקיד הראשי. לאחר ההתנסות הראשונה, של וואסה ברוסית, החלטנו שאנחנו רוצים להעלות את ההצגה גם בעברית". 

 

עוד אמרה קריינדלין:  "במהלך השנה הופענו עם התיאטרון בשני פסטיבלים מרכזיים האחד בבייגי'ן עם "דון ז'ואן" והשני עם "שונאים סיפור אהבה" שהוצג בניו יורק בלינקולן סנטר. בעקבות ההצלחה של השנה שעברה אני גאה בכך שהוזמנו זו הפעם השלישית בשנה וחצי האחרונות להשתתף בפסטיבל הבינלאומי בבייג'ין, הפעם עם "יונה ונער".

 

בהתייחס לשנת 2014 אמרה קריינדלין: "הדיבוק, שפותחת את עונת התיאטרון בגשר, היא במידה רבה, הגשמת החזון התיאטרלי של האבות המייסדים של התיאטרון בישראל. הפרויקטים המתוכננים השנה בגשר לצד השתתפות התיאטרון בפסטיבלים בחו"ל, והבאת פסטיבלים בינלאומיים לישראל, מעניקים לגשר מקום איתן במפת התיאטרון העולמי".

 

עוד הוסיפה קריינדלין: "אנו רואים חשיבות רבה בכך שכוחות מתוך התיאטרון שפעלו בתוכו והשפיעו עליו, יוכלו גם ליצור בתוכו ולביים במסגרתו. אנחנו שואפים לעודד חשיבה מתוך להקת השחקנים והצוות האמנותי על יצירות שהם היו רוצים לראות בתיאטרון ואף להיות היוצרים שלו. רועי חן, ששני מחזות מקוריים שלו יעלו השנה בגשר, מיכאל קרמנקו, יחזקאל לזרוב ונטשה מנור הם הביטוי לתפיסה זו. בעינינו זו המהות של פיתוח להקה".

 

עו"ד אלי זהר, יו"ר התיאטרון: "עתיד התרבות תלוי כולו ביוזמת עופר שלח ושדולת התרבות בכנסת. הגדלת התקציבים והענקת תקציב ראוי ותמיכה משמעותית לכל מוסד תרבותי תבטיח את עתידנו".