שלמה (צ'יץ') להט

שלמה (צ'יץ') להט

שלמה (צ'יץ') להט

כתיבה: טלילה בן-זכאי

עריכה:  יהודית אוריין

מרס 2008

בקיץ 1990 כיהנתי כראש עיריית ת"א-יפו, במסגרת תפקידי ראיתי חשיבות מרובה בפעילות תרבותית בעיר בכל השטחים: מוזיקה, אופרה,ריקוד, קולנוע,אמנות פלסטית וכמובן תיאטרון.  לראייה הקמתי את מרכז סוזן דלל למחול ותיאטרון, העיר אימצה את תיאטרון הילדים ע"ש ארנה פורת שקבע את משכנו במרכז סוזן דלל. הוקם בית ללהקת בת-שבע במרכז סוזן דלל שנתן דחיפה עצומה לריקוד הישראלי. הקמתי את הסינמטק,  את תיאטרון היידיש, תיאטרון דוהל בשכונת התקווה, מרכזי מוזיקה במתנסי"ם וקונסרבטוריון למוזיקה ע"ש לין ותד אריסון ברחוב שטריקר.הוקם המוזיאון בבית ראובן. הוקמו סדנאות האופרה בניהולה של ג'ון דורנמן מהמטרופליטן בניו-יורק, והפנינה שבכתר, הוקם המשכן לאמנויות הבמה. בתקופתי הושלם בית האופרה  ויורשי רוני מילוא השלים את בניית התיאטרון הקאמרי. ועוד  כהנה וכהנה. כראש עיר האמנתי שמה שמייחד עיר זה ההיצע התרבותי שלה. וכמה שיותר, יותר טוב. לפיכך שמחתי לקלוט את תיאטרון "גשר" ולסייע לו. בתקופתי היה תקציב התרבות בעיר גדול מאד, לא סמכתי על התמיכה הממשלתית.

כראש עיר כמובן שלא טיפלתי אישית בכל נושא,  יוסי קיוסו שהיה באותה תקופה מנהל אגף התרבות של העיריה, נבחר לכהן בועד המנהל של התיאטרון ופעל למענו.

זכור לי שגייסתי את ידידי אלוף בדימוס צביקה זמיר שיעמוד בראש המועצה הציבורית של התיאטרון. ובאמת, צביקה שרת בתפקיד זה עד לאחרונה במשך שנים רבות  ותרם תרומה חשובה מאד להצלחתו ולקליטתו הטובה של התיאטרון.

היה לי קשר עם  יבגני אריה המנהל האמנותי והבמאי, עם סלאבה מאלצב שהיה אז המנהל האדמיניסטרטיבי ועם רומןקבטנר שהיה אף הוא ממערכת הניהול. לבקשתם נכחתי באירוע יוצא דופן  ומרגש שנערך בניו-יורק, למען התיאטרון.

אני לא בטוח מה הייתה ההצגה הראשונה בה צפיתי, אבל זכורה לי מהתקופה הראשונה ההצגה "אידיוט". התרגשתי מאד במיוחד לאחר שהתברר לי שרוב השחקנים שיחקו בעברית מבלי להבין אף מילה.  זכורני שנגשתי לשחקנים עם תום ההצגה לברך אותם ופניתי אליהם בעברית ונתקלתי בפנים אטומות. הם  פשוט לא הבינו אותי. נדהמתי לגלות שהם שיחקו מבלי להבין מה אמרו. זה היה הישג אדיר. מאז אני מקפיד לראות את כל ההצגות שלתיאטרון  גשרעד עצם היום הזה

כ-15 שנה לאחר פרישתי מראשות העיר. אני חסיד נלהב של התיאטרון.

למען האמת, רעייתי זיוה היא שסיפרה לי ראשונה על התיאטרון, לאחר שפרופ. הראל פנה אליה וביקש את עזרתה. היא גם הייתה זו ששכנעה אותי להעמיד לרשותם את אולם "נחמני" שעמד בשיממונו. הוא לא התאים להצגות, אבל שירת אותם כאולם חזרות, משרדים ובית מלאכה.

אני שמח שהתיאטרון שוכן היום באולם נוגה ביפו. בשעתו העירייה סייעה ליזם פרטי לשפץ את אולם נוגה עבור משכן לאופרה החדשה. ליד הבניין שיפצה העירייה ביוזמתי את הסביבה. אני רואה חשיבות מרובה להימצאותו של התיאטרון ביפו. זה עושה טוב ליפו ולתושבים בסביבה וזה עושה את התיאטרון ייחודי.

 

לרכישת כרטיס לחצו כאן