top banner
נועם סמל

נועם סמל

נועם סמל

כתיבה: ורדהצ'צ'ייק 

עריכה:  גבריאל שטרסמן

אפריל 2008

בקיץ 1991, בתקופה ששימשתי קונסול התרבות של ישראל בארה"ב בניו-יורק (בין השנים 1989 – 1992), הגעתי ארצה לחופשת מולדת. סיפרו לי על להקת תיאטרון חדשה שלא הכרתי, "תיאטרון גשר", המורכבת מעולים מבריה"מ, המעלים הצגות בשפה הרוסית. הם הציגו בתיאטרון ירושליםאת "רוזנקרנץ וגילדנשטרן מתים" מאת תום סטופרד, בבימוי של יבגני אריה. 

ההצגה הועלתה כבמה על במה, כשהקהל יושב משני צדי המסלול שעליו נעו השחקנים (מזכיר את השימוש בחלל האולם הקטן של הקאמרי בבימוי שליעל רונןלאותו מחזה, המועלה בימים אלה – כשהתשתית הפיזית של יחסי אולם-במה הונחה בהצגת "המלט", בימויו שלעומרי ניצן). גם מי שלא הבין רוסית יכול היה לעקוב אחר הטקסט באמצעות תרגום לעברית באוזניות.

במקביל לשהותי בארץ, שלחתי לישראל את הרווי ליכטנשטיין, נשיא מנהל ה-Brooklin Academy of Music, שם הפקתי ב-1991 את האירוע Israel, The Next Generation, במסגרת פסטיוואל בינלאומי לאמנויות. הזמנתי לניו-יורק וחשפתי לקהל האמריקני מוסיקאים קלאסיים כמו הכנר מקסים ונגרב, שלמה מינץ שניגןעם התזמורת הפילהרמוניתשל ברוקלין, זמרים מתחום המוסיקה הקלה – שלמה ארצי ועופרה חזה. בתחום התיאטרון הזמנתי את ההפקה של בית-הגפן בחיפה "ראשו של ג'אבר", בערבית ועברית, שזכתה אז בפרס ראשון בפסטיוואל עכו. בכל ההחלטות הללו היה שותף הרווי ליכטנשטיין. באותו ביקור ב-1992 ראינו את הצגת "הבימה" "מלאכת החיים" מאת חנוך לוין. נסים עזיקרי שיחק בתפקיד הראשי, אבל לרוע המזל הוא הלך לעולמו בעיצומן של ההצגות, ומוסקו אלקלעי – שהלך לעולמו זה עתה – החליף אותו אז. ליכטנשטיין לא רצה להביא את ההצגה עם שחקן מחליף, ואז התמזל מזלנו לראות את ההצגה של קבוצת "גשר".

ההפקה הועלתה בהשתתפות כוכבי התיאטרון הזוהרים בו עד היום:יבגניה דודינה, סשה דמידוב, מרק איווניר ואחרים. שנינו התפעלנו מהרמה הגבוהה של התיאטרון – בימוי, משחק, תפאורה וכל שאר האלמנטים. העלינו את ההצגה בניו-יורק ארבע פעמים, כשהקהל מגיב בהתלהבות, והם זכו בביקורת נפלאה ב"ניו-יורק טיימס". לדעתי, ההופעה וההתקבלות שלה סייעו ל"גשר" בהמשך דרכם: בגיוס תרומות, ובהקצאת אולם בתל-אביב. שכן צ'יץ' שהיה אז ראש עיריית תל-אביב קרא את הביקורת ב"ניו-יורק טיימס" וכאז כן היום – ביקורת טובה בחשוב שבכלי- התקשורת הכתובה האמריקניים, יכלה לקדם מהלכים עד כדי סיוע ללהקה צעירה להשיג משכן ראוי להופעות. 

לרכישת כרטיס לחצו כאן

לוח הצגות

הצגות קרובות:
יום ה' 26.04.2018 שעה 20:00

חדשות

מידע שימושי על נגישות האתר

הבוקר קיימנו מסיבת עיתונאים בנושא הפסטיבל בהשתתפות ראש העיר, מר רון חולדאי, לנה קריינדלין, מנכ"ל תיאטרון גשר, נעם סמל, המנהל האמנותי של הפסטיבל, אורי שובל, מנכ''ל המישלמה ליפו, סגן שגריר טורקיה בישראל, אומט דניז, רועי חן, דרמרטורג תיאטרון גשר.

"הצגה שהיא כמו חלום, ממש כישוף תיאטרלי, זוהרת כמו יהלום, גם ללא מילים" הארץ על מקבת - גרסה ללא מילים

קליפ מחדר החזרות

"יפה להפליא...דרמה אנושית רגישה ומשכנעת. הצגה שכדאי לצפות בה... בימוי מיוחד אינטליגנטי ומקורי" ידיעות אחרונות


הרצל מתעורר לחיים בגשר, ומזכיר שחזון אינו מסתכם ב"חיים עצמם"

הקרנות חד פעמיות של הסרטים הבולטים וזוכי הפרסים של 2017

"עם הומור שנון, משחק מעולה וטקסט משובח - "הרצל אמר!" היא אחת ההצגות הרלוונטיות והמומלצות בסביבה". (YNET)

בצאת ראש השנה קיימנו את אירוע הגאלה השנתי שלנו, שכלל מופע חד פעמי ומרגש לציון יום הולדתו ה-70 של המנהל האמנותי שלנו יבגני אריה.

חדשות נוספות