נועם סמל

נועם סמל

נועם סמל

כתיבה: ורדהצ'צ'ייק 

עריכה:  גבריאל שטרסמן

אפריל 2008

בקיץ 1991, בתקופה ששימשתי קונסול התרבות של ישראל בארה"ב בניו-יורק (בין השנים 1989 – 1992), הגעתי ארצה לחופשת מולדת. סיפרו לי על להקת תיאטרון חדשה שלא הכרתי, "תיאטרון גשר", המורכבת מעולים מבריה"מ, המעלים הצגות בשפה הרוסית. הם הציגו בתיאטרון ירושליםאת "רוזנקרנץ וגילדנשטרן מתים" מאת תום סטופרד, בבימוי של יבגני אריה. 

ההצגה הועלתה כבמה על במה, כשהקהל יושב משני צדי המסלול שעליו נעו השחקנים (מזכיר את השימוש בחלל האולם הקטן של הקאמרי בבימוי שליעל רונןלאותו מחזה, המועלה בימים אלה – כשהתשתית הפיזית של יחסי אולם-במה הונחה בהצגת "המלט", בימויו שלעומרי ניצן). גם מי שלא הבין רוסית יכול היה לעקוב אחר הטקסט באמצעות תרגום לעברית באוזניות.

במקביל לשהותי בארץ, שלחתי לישראל את הרווי ליכטנשטיין, נשיא מנהל ה-Brooklin Academy of Music, שם הפקתי ב-1991 את האירוע Israel, The Next Generation, במסגרת פסטיוואל בינלאומי לאמנויות. הזמנתי לניו-יורק וחשפתי לקהל האמריקני מוסיקאים קלאסיים כמו הכנר מקסים ונגרב, שלמה מינץ שניגןעם התזמורת הפילהרמוניתשל ברוקלין, זמרים מתחום המוסיקה הקלה – שלמה ארצי ועופרה חזה. בתחום התיאטרון הזמנתי את ההפקה של בית-הגפן בחיפה "ראשו של ג'אבר", בערבית ועברית, שזכתה אז בפרס ראשון בפסטיוואל עכו. בכל ההחלטות הללו היה שותף הרווי ליכטנשטיין. באותו ביקור ב-1992 ראינו את הצגת "הבימה" "מלאכת החיים" מאת חנוך לוין. נסים עזיקרי שיחק בתפקיד הראשי, אבל לרוע המזל הוא הלך לעולמו בעיצומן של ההצגות, ומוסקו אלקלעי – שהלך לעולמו זה עתה – החליף אותו אז. ליכטנשטיין לא רצה להביא את ההצגה עם שחקן מחליף, ואז התמזל מזלנו לראות את ההצגה של קבוצת "גשר".

ההפקה הועלתה בהשתתפות כוכבי התיאטרון הזוהרים בו עד היום:יבגניה דודינה, סשה דמידוב, מרק איווניר ואחרים. שנינו התפעלנו מהרמה הגבוהה של התיאטרון – בימוי, משחק, תפאורה וכל שאר האלמנטים. העלינו את ההצגה בניו-יורק ארבע פעמים, כשהקהל מגיב בהתלהבות, והם זכו בביקורת נפלאה ב"ניו-יורק טיימס". לדעתי, ההופעה וההתקבלות שלה סייעו ל"גשר" בהמשך דרכם: בגיוס תרומות, ובהקצאת אולם בתל-אביב. שכן צ'יץ' שהיה אז ראש עיריית תל-אביב קרא את הביקורת ב"ניו-יורק טיימס" וכאז כן היום – ביקורת טובה בחשוב שבכלי- התקשורת הכתובה האמריקניים, יכלה לקדם מהלכים עד כדי סיוע ללהקה צעירה להשיג משכן ראוי להופעות. 

לרכישת כרטיס לחצו כאן