יוסי קיוסו

יוסי קיוסו

יוסי קיוסו

כתיבה: עמוס אורן  

אפריל 2008

 

ב-1990 הייתי מנהל אגף התרבות והאמנות בעיריית תל אביב. במסגרת תפקידי נסעתיעם התיאטרון הקאמרישל תל אביב למוסקבה, בעזרת שגרירות הולנד במוסקבה, שייצגה בתקופה שלפני חידוש היחסים הדיפלומטיים את האינטרסים הישראליים בברית המועצות, הייתי עד למחזה מרגש, באמצע פברואר, בשלג כבד, ניצבו מאות מבקשי אשרות לישראל. זה הצית את הדמיון. קלטתי שמדינת ישראל ניצבת בפני אחת העליות הגדולות בתולדותיה. ושאנחנו, בישראל בכלל ובתל אביב בפרט, לא יודעים ולא מבינים איזה הלם חברתי, כלכלי ותרבותי מחכה לנו. עם שובי דיווחתי לצ'יץ' והמלצתי לו להיערך עם עשרות מבנים שישמשו כאולפנים ללימוד העברית, כי דובר על כך שרק מי שיכנס לאולפן יוכל לקבל את סל הקליטה. בערים אחרות לא היו די אולפנים ואנשים המתינו חדשים רבים מבלי שקיבלו את סל הקליטה, אך תל-אביב הייתה מוכנה.

בין אישי הציבור שנרתמו לעזרת העולים החדשים היה פרופ' הראל, מנהל בית החולים איכילוב", שבצד עזרתו לרופאים-עולים, הקדיש מזמנו , מרצו וקשריו להקמת תיאטרון "גשר". הוא היה חבר ההנהלה אליה הוזמנתי גם אני, כנציג ע.ת.א. לא היה לי כל תפקיד ביצועי, אבל השתתפתי בויכוחים שהתנהלו. אני, למשל, לא חשבתי שזה נכון להקים תיאטרון מיגזרי ועדיף לפזר את האמנים העולים בין הגופים האמנותיים הקיימים כדי שייטמעו וישתלבו בתוכם במהירות. זה גם היה מנטרל את הצורך לבנות אדמיניסטרציה חדשה הנזקקת לתקציבים ציבוריים נוספים. אבל מרגע שדעתי לא נתקבלה  קיבלתי בסופו של דבר את ההנחיה של צ'יץ', שניהל את העיריה ביד רמה, כמו צבא. לא שכנעת? גמרת! וכשהוא החליט, הוא החליט. ומרגע שהחליט התגייסתי לעניין כאילו היה בייבי שלי.

די מהר התברר שהתיאטרון הצעיר זקוק לאולם הופעות, ה"בימרתף" שאירח אותו בהצגות הראשונות הופעל ע"י "הבימה" להצגות שלהם. חיפשתי אולם חילופי. ניסיתי להציע את "בית שלום עליכם" אבל זה לא התאים להם. יותר מאוחר צ'יץ' העמיד לרשותם את "נחמני" כאולם חזרות ומשרדים ועד שהקימו במו ידיהם את ה"האנגאר" ביפו, נדדו מאולם לאולם.

בשלב מסוים נכנסה לתמונה קרן ת"א עם חנן ב-יהודה בראשה והוא שייצג את העירייה.

למרות עמדתי המוקדמת, מערכת היחסים שלי עם 'גשר' הייתה קורקטית. בלאו הכי לא התערבתי אמנותית באף גוף. התפקיד שלי כראש האגף היה להגביר את הצריכה, להביא את התרבות להמונים. ירידים, שבוע הספר, כיכר העיריה, קונצרטים בפארק הירקון. התפקיד שלנו היה לשווק תרבות, לא לייצר אותה. ואלה היו ימים שלעיריית תל אביב יפו היה תקציב תרבות גבוה יותר משל המדינה. "

לרכישת כרטיס לחצו כאן