אפילוג: אורי לוי

אפילוג: אורי לוי

אפילוג: אורי לוי

עריכה:  בינה אופק

יולי 2008לא הייתה לי יד בהקמת  תיאטרון 'גשר'. הגעתי אליו בשנת  1995, לאחר שנקראתי אל הדגל.

בחודש מאי 1995, בעודי מחפש את המשך דרכי בעולם התיאטרון, נתקלתי בכתיבה שתיארה במפורט את המשבר הניהולי בתיאטרון 'גשר'.

ברור שידעתי על קיומו של התיאטרון ואף ראיתי את הצגותיו הראשונות, רוזנקראנץ, דריפוס,אדם בןכלב ,אידיוט ובשפל (לצערי לא הספקתי לחזות ב-מולייר של בולגאקוב). אני מודה כי בתחילת דרכו של 'גשר', בהיותי שחקן ומנהל אדמיניסטראטיבי בתיאטרון ה'קאמרי', הטלתי ספק באשר להמשכו של 'גשר'  בישראל, אם כי מהרגע הראשון, ידעתי להעריך את הישגיו האמנותיים ואת כשרונו המיוחד מאד של מנהלו האמנותי, הבמאי יבגני אריה.

יצרתי קשר עם ידידיעודד פלדמן(מנ"כלי לשעבר ב'קאמרי'), ששימש אותה עת כיו"ר הוועד המנהל ב'גשר' והצעתי את שרותיי כמנכ"ל. תגובתו הראשונה הייתה ואני מצטט:

 "השתגעת, הרוסים האלה יאכלו אותך חי." אבל עוד באותו ערב, בישר לי:

 "קבלת את התפקיד!"

ומעשה שהיה כך היה: במפגש שקיימו צביקה זמיר (יו"ר העמותה) ועודד פלדמן עם שרת החינוך שולמית אלוני ויו"ר מינהל התרבות יוסי פרוסט, הוחלט שיש למצוא ולמנות בכל מחיר מנכ"ל "ישראלי" ל'גשר' - מי שדרכי הניהול ומסדרונות הממשל והעיריה נהירים לו. עודד העלה את שמי, שהתקבל בשמחה ובברכה על ידי המשתתפים.

נותר לקבל את הסכמתו של ייבגני אריה, ובפגישה הראשונה שקיימנו, נוצרה כימיה ו'נשתלו הזרעים' לדרך בה הלכנו שנינו ביחד שתים-עשרה שנים של יצירה וניהול משותפים.

זה לא היה קל. הגעתי לתיאטרון במשבר, שמשכורות עובדיו ושחקניו לא שולמו 5 חודשים, רפרטואר שמיצה את עצמו, משרדים ריקים תרתי משמע - ללא פיסת ניר, ללא מחשב, ללא מדפסת, או פקס מתפקד וגרוע מכל – נותרו רק ארבעה אנשי מינהלה שלא פרשו עם המנהל הקודם ועל כך יבורכו. היו אלהרומן קבטנרהמנהל האדמיניסטרטיבי,ויקטור ריסקיןהחשב, מיכל שפלן - יחסי ציבור והיקרה לנה לסקינה ז"ל, שאיכלסה את המחלקה האמנותית. גם מרים יחיל ווקס הייתה בסביבה לתת כתף ולעזור בהוצאת העגלה מן הבוץ.

על שולחני מצאתי דו"ח מבקר שלמשרד החינוךובהצצה ראשונית, הבנתי שיש לבנות מנהלית את הכל מבראשית. כך נעשה. והשאר – זו ההיסטוריה.

לי אישית, היה מזל להצטרף ל'גשר' ולהיות שותף לתיאטרון שלא ויתר על החלום.

אני מודה להם על הזכות להיות חלק ממשפחה חמה, מסורה,יצירתית, אולי קצת היסטרית אבל תמיד מרתקת.

 

 

אורי לוי

מנכ"לתיאטרון גשר1995- 2007. 

לרכישת כרטיס לחצו כאן