תיעוד הקמת התיאטרון

תיעוד הקמת התיאטרון

תיעוד הקמת התיאטרון

תיעוד הקמת תיאטרון גשר

עדויות אישיות

  

יוזמה והפקה: טלילה בן זכאי לוי

עימוד : חיים נגיד

 

פרולוג: טלילה בן-זכאי לוי             

 עריכה: דניאלה בן-יעקב

ינואר 2009

 

הקמת תיאטרון גשר ב-1991 על-ידי קבוצת עולים חדשים מבריה"מ לשעבר, היא בעיני ללא ספק אחד מהניסים של הקליטה.

קבוצה קטנה של אנשי תיאטרון בעלי ניסיון מקצועי, דבקות במטרה ולהט יצירתי עלו ארצה, חברו כאן לייבגני אריה (המנהל האמנותי) וסלאבה מאלצב (המנהל הכללי) והקימו במשותף, ובעזרת לא מעט ישראלים ותיקים, תיאטרון אמנותי מן המעלה הראשונה.

הם התחילו, כמובן, ברוסית, אבל במהלך השנה הראשונה לפעילותם הבינו שאם בדעתם לחיות ולפעול בארץ עליהם לעבור מהר ככל האפשר לעברית. כך עשו, והשאר - כמו שאומרים - היסטוריה.

בעבר הייתי גם שחקנית וגם עיתונאית, אך לתיאטרון "גשר" לא הגעתי כאשת מקצוע, אלא כאשתו של המנכ"ל השני – אורי לוי.

לאחר פרישתו מהתפקיד חשתי צורך עמוק להעניק שי לתיאטרון המופלא הזה, ועלה אצלי הרעיון לתעד את הקמתו באמצעות  כל מי שהיה קשור לתקופת ההקמה: פוליטיקאים, בעלי תפקידים שונים, אנשי רוח, וכמובן השחקנים, ההנהלה והצוות הטכני שיצרו ביחד יש מאין.

ידעתי שכדי לסיים את המלאכה בזמן נתון עלי לקבל עזרה. פניתי לחברי מעולם העיתונות,  כתבים ועורכים, ולשמחתי רובם נענו ברצון. צרור העדויות הכלולות בקובץ זה נאספו בידיהם, בהתנדבות, במהלך 2008. ועל כך יבואו על הברכה.

ניסיתי לאתר כל שם שצץ במהלך התחקיר הבסיסי, גם כדי לקבל תמונה מקיפה ככל האפשר, וגם כדי לכבד ולהנציח את כל העושים במלאכה, קטנה כגדולה. אני מתנצלת אם מישהו נשמט.

עלי להדגיש שלא היה כל ניסיון מצידנו לקבוע עמדה לגבי הדברים שסיפרו האנשים השונים שהתראיינו לפרוייקט. מדובר בזיכרונם האישי של הדוברים. והזיכרון, כידוע, לעתים מתעתע, לעתים סלקטיבי, אך תמיד מרתק.

 

 

 

 

 

לרכישת כרטיס לחצו כאן