דניאל אפרת

דניאל אפרת

(נולד ב-4 באוגוסט 1982) הוא מחזאי, מעבד, כותב שירים, מתרגם, במאי ושחקן ישראלי.

דניאל אפרת נולד וגדל בתל אביב. סבא רבא שלו, אבא של אמא של אמו, ורדה טמיר, הוא גרשון אגרון, שהיה עיתונאי וראש עיריית ירושלים; סבו, אביה של אמו,אברהם טמיר, היה אלוף בצה"ל. אביו, עובד אפרת, הוא מוזיקאי ואמו, פרופ' דפנה אפרת, היא היסטוריונית של האסלאם באוניברסיטה הפתוחה. מגיל ארבע עד שש, כשאימו למדה באוניברסיטת הרווארד, שהה עם משפחתו בבוסטון.

בהיותו בן תשע השתתף דניאל אפרת בסדרה אמריקאית בשם Iran: the Days of Terror, שסיפרה על המהפכה האיראנית שצולמה ביוון, בבימויו של קווין קורנר (1991) ושיחק בסרט אמריקאי שצולם בישראל. בתור ילד השתתף בפרסומות ובלהקות נוער. השתתף בקלטת של מתי כספי בתור ילד שבובת הטרול שלו מתעוררת בדמות מתי כספי, לקח חלק גם בקלטות של אריק איינשטיין וניצה שאול. בכיתה ד', בהיותו בן עשר התחיל ללמוד משחק בבית הספר לאמנויות, אותו סיים ב-1997. בכיתה י"א הופיע בסדרת הטלוויזיה "המכון" בערוץ 2 טלעד בבימוי אורי ברבש, שם גילם את דמותו של בנם של שניפסיכולוגים, ששולח יד בנפשו בתום העונה הראשונה.

דניאל אפרת למד בבית הספר התיכון על-שם תלמה ילין, אותו סיים בשנת 2000. בתלמה ילין כתב עבודת גמר על הפונקציה הדרמטית של השיר במחזמר והמנחה שלו בעבודה היה אהוד מנור. חלקה המעשי של העבודה היה תרגום ובימוי המחזמר "מופע האימים של רוקי". לימים הייתה אחת מעבודותיו בשנים האחרונות תרגומו המחודש ל"אחים בדם", שרץ עכשיו (2012) בבית ליסין והיה אחד מנושאיה של עבודת הגמר שלו בתיכון, שאהוד מנור תרגם לפניו ב-1989. בין חברי כיתתו בתלמה ילין היו יעל טוקר, נילי רוגל, דקלה הדר, אילנית גרשון ומיכאל רונן.

אחר-כך המשיך דניאל אפרת ללמוד בבית צבי. בבית צבי הושפע מארתור קוגן, גרי בילו, ואלון אופיר (לימד בתלמה ילין), הוא סיים את לימודיו בבית צבי בשנת 2003. במהלך לימודיו בבית צבי זכה במלגות ע"ש עדה בן-נחום, הדסה ורפאל קלצ'קין, אוהד (דדי) ניסים, לידיה פינקוס-גני, בני ברית, המועדון המסחרי, קרן שרת אמריקה ישראל, ופרס צבי קליר לבוגר מצטיין. בבית צבי גרי בילו הטיל על אפרת לתרגםמחזות זמר, מה שהפך למומחיותו מאז.

בבית צבי יצר דניאל אפרת קשר עם חברו לספסל הלימודים גלעד קמחי, שהיה מאז ועד היום שותפו לדרך לרוב הדברים המשמעותיים שעשה. הם יצרו ביחד מופע בשם "אצל הרננדז במרתף", שהוצג בצוותא. קמחי ביים ואפרת כתב, ערך ושיחק.

אפרת נתבקש לכתוב מופע לפסטיבל "פותחים במה" של בית ליסין בשם "ברודוויי פינת פרישמן", לאור הצלחת המופע החליטו בבית ליסין לאמץ את הקבוצה (דקלה הדר, רויטל זלצמן, יוסי טולדו, הילה זיתון,ידידיה ויטל, יניב לוי, טל-יה יהלומי לוי) כקבוצת הצעירים של בית ליסין ואת גלעד קמחי כמנהל האמנותי של הקבוצה ודניאל אפרת ככותב ומתרגם. חלק מההפקות בבית ליסין הן משותפות לקבוצת הצעירים ולקבוצת הבוגרים וחלק מיועדות באופן בלעדי לקבוצה, כמו: "מנדרגולה", "חלום ליל קיץ" וכמה הצגות ילדים.

אפרת כתב שלושה עיבודים להצגות ילדים, כמו כן כתב בעצמו ארבעה מחזות לילדים: "רוקדים ברחוב", "מועדון ויואלדי", "גיבורים קטנים" ו"חלום בקצות האצבעות" שהוצגו בתיאטרון השעה. כמו כן כתב שלושה עיבודים להצגות ילדים: "הקוסם מארץ עוץ" (בית ליסין / מדיטק) "בגדי המלך", "ספר הג'ונגל" (מדיטק).

גולת הכותרת של אפרת מבחינת עבודתו כמתרגם הייתה תרגומו למחזמר "אביב מתעורר", מאת סטיבן סייטר ודאנקן שיק על פי המחזאי הגרמני פרנק ודקינד, שהייתה עבודתו הראשונה שהוצגה בתיאטרון רפרטוארי (בית ליסין) בה כיכבו נינט טייב, עדו ברטל ועידו רוזנברג, פתחה בפניו את הדלת לעבודות נוספות שהוצגו בתיאטראות "הבימה", "גשר" ועוד. אחת מהעבודות היה תרגומו ל"אחים בדם", שרץ עכשיו בבית ליסין והיה אחד מנושאיה של עבודת הגמר שלו בתיכון בהדרכתו של אהוד מנור.

בתור שחקן משחק כיום (2012) אפרת בבית ליסין, בעבר שיחק במשך שנתיים בהבימה ושנה בקאמרי. בשנת 2005 הוא כיכב בסרט הקולנוע העצמאי של יאיר הוכנר "ילדים טובים", בתור אחד משני גיבורי הסרט. הסרט מספר על שני זונות ממין זכר: מני (דניאל אפרת) וטל (יובל רז) שמתאהבים זה בזה. הסרט מציג שני פנים של חייהם: בעבודתם עם הלקוחות כמכונות ובחייהם הפרטיים, שם הם אנשים בעלי רגשות שמחפשים לאהוב.

לאחרונה כתב אפרת עיבוד חדש ל"זרעים של מסטיק", בשיתוף עם עידן עמית, המבוסס על המחזמר מאת לאה נאור.

דניאל אפרת זכה בפרס אגודת ידידי בית ליסין על תרומה אמנותית לתיאטרון (2010) ובפרס קרן רבינוביץ' לתרגום מחזות ע"ש עדה בן נחום על תרגום "אביב מתעורר" בשנת 2011, ובמלגה מטעם אלי ליאון (2011).