אהוד מנור

אהוד מנור

נולד בשנת 1941. מנור הוא יליד הארץ, בן למושבה בנימינה, שמוזכרת לא מעט בשיריו. בהיותו בן 15 נפטר אביו ישראל וינר.

חתן פרס ישראל בתחום הזמר העברי לשנת 1998, היה הפורה בפזמונאי הארץ.  אין כמעט מלחין או זמר במדינת ישראל שלא הלחין או הקליט משיריו, שרבים מהם נכנסו כבר לקלאסיקה של הזמר העברי, וביניהם "אין לי ארץ אחרת", "ללכת שבי אחרייך", "ברית עולם" ו"אחי הצעיר יהודה". מנור אף הרבה בתרגום וכתיבה לתיאטרון ולבידור.

במלחמת ההתשה נפל אחיו יהודה, לזכרו כתב את השיר "אחי הצעיר יהודה". לפני שנים אחדות ידע טרגדיה משפחתית נוספת לאחר שאחיו התאבד. מנור עצמו חלה בסרטן לפני שנים אחדות, אך הצליח להתגבר על המחלה.

מנור כתב כ-1250 יצירות בעברית ותרגם מלועזית לעברית כ-620 יצירות. 

מנור הוא גם זוכה פרס מפעל חיים של אקו"ם לשנת 94'. לפי נתוני אקו"ם בארבע השנים האחרונות הוא היה היוצר המושמע ביותר בכל רשתות הרדיו. "אין לי ספק, שמכינים הפקה גדולה, שם למעלה", אמר אתמול מנכ"ל אקו"ם, יוריק בן-דוד.
   
ב-62' התקבל לקול ישראל שם עבד שנים רבות כעורך ומגיש. את אשתו, הזמרת עופרה פוקס, הכיר במהלך לימודים בניו-יורק, לזוג נולדו שלושה ילדים.

עם שובו לארץ ב-66' החל לכתוב שירים לזמרים מתחילים, כשאחד הראשונים שבהם הוא "מות הפרפר" (68') לחווה אלברשטיין. כעבור זמן קצר נהרג אחיו יהודה בתעלת סואץ ובעקבות משבר זה כתב מנור את "אחי הצעיר יהודה" שהושר במקור על ידי להקת גייסות השריון ב-69'.

ב-71' נבחר מנור לתרגם את המחזמר "שיער" שבעקבותיו המשיך בשיתוף פעולה עם צביקה פיק וגבי שושן ששיחקו במחזמר. הוא עסק בעוד כמה מפעלי תרגום ועריכה וביניהם למופע של "הכל עובר חביבי". כמו כן תירגם סדרת שירים מפורטוגזית וביניהם את "יש לי ארץ טרופית יפה". מנור הרבה בשיתופי פעולה, למשל עם המלחינה נורית הירש ("בשנה הבאה", בביצוע אילן ואילנית הוא הבולט שבשיריהם המשותפים).

כמו כן שיתף פעולה בכתיבה עם מתי כספי ואת פירות כתיבתם שרו מיטב זמרי הארץ ("קפה אצל ברטה", "בוא איתי אל הגליל", "אנו ניפגש", "בן" לנתנאלה ו"אגדה יפנית" לאריאל זילבר).

ב-82', בעקבות מלחמת לבנון, כתב לגלי עטרי את השיר "אין לי ארץ אחרת" ביחד עם קורין אלאל – שיר שנוכס על ידי הימין הישראלי והפך משיר ביקורתי לסמל של פטריוטיזם. שיתוף פעולה ארוך נוסף היה למנור בשנות ה-80 וה-90 עם בועז שרעבי: "לשיר איתך" ו"כשתבוא", שנכתב לנווט השבוי רון ארד.

מנור הרבה לכתוב לפסטיבלי הזמר. בין השאר את "בדרך חזרה" מ-69' לאבי טולדנו, את "שיר בארבעה בתים" באותה שנה לאילנית, ב-78' את "מישהו" ליהודית רביץ ושנה מאוחר יותר את "לעולם בעקבות השמש" לשרי.

  מנור היה הפזמונאי הישראלי הראשון שכתב לאירוויזיון והפורה מכולם. כשישראל השתתפה לראשונה בתחרות ב-73', היה זה עם השיר "אי שם" שכתבו יחד מנור והירש ושרה אילנית וב-83' זכתה עופרה חזה במקום השני בתחרות עם "חי" של מנור וטולדנו. ב-88' שרה ירדני ארזי בתחרות את השיר "בן אדם" שכתבו מנור ובוריס דימיטשטיין וזכה במקום השביעי וב-92' הייתה זו דפנה דקל שזכתה במקום השישי עם "זה רק ספורט" של מנור וקובי אושרת.

לפני כשבוע הודיעה אוניברסיטת בר אילן כי מנור יקבל תואר ד"ר לשם כבוד מטעמה. נשיא האוניברסיטה, פרופסור משה קוה, מסר אז כי "אין דבר טבעי יותר, שכן מנור מבטא את כל טוב הארץ הזו". השיר האחרון שמנור חיבר היה המנון האוניברסיטה אותו אמורה להלחין נורית הירש.

בנימוקי הוועדה שבחרה להעניק למנור את התואר נכתב: "התואר מוענק למנור כאות הוקרה על פעילותו הפורה והברוכה בתחום הזמר העברי. רבים משיריו נכנסו לקלאסיקה של הזמר העברי והפכו לנכס צאן ברזל".

 לצד הכתיבה עסק מנור במהלך השנים בהנחיית ועריכת תוכניות ב"קול ישראל" והגשת תוכניות טלוויזיה כגון "עד פופ", "מסך אישי" ו"הילוך חוזר".

נפטר ב-2005.