גדעון כפן

  • ארקדי בוגדנוביץ'
  • אייל בן-שבו
  • מיכאל וייסבורד
  • גדעון כפן
  • אלכס קלוד
  • משה שאשו
גדעון כפן

גדעון כפן

זמר, מלחין ומשורר ישראלי.

כפן נולד בשנת 1953 וגדל בקיבוץ שדה נחמיה שבעמק החולה כגדעון כליפא. החל לעסוק במוזיקה עוד בגיל צעיר, והצטרף לתזמורת הקיבוץ וניגן על גיטרה. הוא החל לימודי הלחנהבהאקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים ושם גם למד לנגן על קונטרבס. בשנת 1971 הוא התגייס ללהקת הנח"ל.

בשנת 1973 שר קולות רקע באלבומם של כוורת "פוגי בפיתה". בשנת 1974 התפרסם שירו המולחן הראשון של כפן בפסטיבל הילדים. ב-1976 העמיד יחד עם חברו מהלהקה גידי שחם מחזמר רוק בשם "שפנים בחלל", שלימים שונה שמו ל"צמודים בחלל". את השיר הבלולט ביותר בו, "כסני בשמיכה אינדיאנית", הלחין כפן למילותיה של רות רבינוביץ', ושרה אותוקורין אלאל. המחזמר כשל נחרצות בקרב הציבור, למרות שמבחינת איכותו המוזיקלית הוא דווקא זכה להערכה. הכישלון שבר את כפן שעקר להולנד, שם המשיך ללמוד מוזיקה ולעבוד בתחום עד שחזר לארץ בשנת 1983. בארץ הקליט כפן שני שירים: "ילד השדה" ו"רכבת המחשבות", שזכו להצלחה רבה בקרב הציבור.

כפן גם שיתף פעולה עם יוצרים נוספים, וכתב עבור קורין אלאל את המילים לשירים "מותק" (יחד עם צרויה להב), "חיה בתוך קופסה" ו"יושב על ענן" (עם אלאל עצמה), ועבור חוה אלברשטיין כתב והלחין את השירים "אבק של כוכבים" ו"שיר עם רחוק". בשנת 1986 שיתוף הפעולה עם אלברשטיין הרחיק לכת וכפן הלחין את כל שירי אלבומה "מהגרים". בשנת1988 יצא אלבומה "הצורך במילה הצורך בשתיקה" שכלל שירים נוספים שהולחנו על ידו.

בין השנים 1988 ל-1989 הקליט כפן אלבום בכורה שכלל שירים שכתב במהלך השנים, למעט שיר אחד שכתבה חוה אלברשטיין. האלבום לווה בהופעות עם להקת "הסניף" בה היו חברים אורי בינשטורק, ערן צור ואורי בלק. האלבום מכר כ-4000 עותקים ולא זכה להצלחה רבה. בתחילת שנות התשעים הקליט את אלבומו השני וביצע הופעות במועדון "רוקסאן" בתל אביב מדי חודש ובמועדונים נוספים בעיר. האלבום שהוקלט נגנז אחרי מלחמת המפרץ וגם הפעם עזב כפן את הארץ עד סוף שנות ה-90. בשנת 2003 חזר לכתיבה והחל לעבוד על אלבום שלישי שעדיין לא יצא.

לרכישת כרטיס לחצו כאן